Sztandar

Przemiany ustrojowe w Polsce, a szczególnie te po 1990 r., przynoszące umacnianie i wzrost samorządności lokalnej, wzbudzały również wśród pszczelarzy potrzebę aktywnego udziału w życiu społecznym na poziomie gminy i nie tylko. Po uroczystościach rocznicy 60 - lecia Koła w 1993r., posiadanie sztandaru znajdowało coraz więcej zwolenników wśród braci pszczelarskiej, a dodatkowym czynnikiem motywującym wszystkich było długoletnie zorganizowanie w Związek. Na jednym z zebrań, po udziale w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy w Częstochowie, odbytej w grudniu 1996 r., podjęto uchwalę o powołaniu komitetu, którego zadaniem było pozyskanie sztandaru dla Koła. Na jego czele stanął Józef Mojżesz, a w skład weszli: Babiuch Franciszek, Banaś Błażej, Borowczyk Wiesław, Nycz Jan i Pieczora Władysław. Na prośbę Koła, skierowaną do podmiotów gospodarczych, o finansowe wsparcie inicjatywy pozyskania sztandaru, pozytywnie odpowiedziało 16 spośród nich, a pozostałą znaczną kwotę wyłożyli pszczelarze z kęckiego Koła.
22 kwietnia 1998 r. płat sztandaru został ukończony. To wspaniałe dzieło zaprojektowały (w uzgodnieniu z pszczelarzami kęckiego Koła) i wykonały profesjonalne artystki: pp. Czesława Małecka – Adamus, Barbara Adamus i Maria Adamus. Wiele prac z pozostałymi elementami sztandaru udało się pszczelarzom zrealizować własnymi siłami i tak np: grawerowanie głowicy – Józef Mojżesz, czy toczenie tulei mocujących połówki drzewca – Feliks Zemła. Pozyskany w ten sposób sztandar został poświęcony podczas Mszy Świętej, w dniu 22 listopada 1998 roku, w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach przez ówczesnego proboszcza Parafii ks. Jerzego Leśko, w asyście ks. Adama Wyporka – który podniosłą, dostosowaną w swej treści homilią ujął serca zgromadzonych pszczelarzy, ich rodzin i zaproszonych gości. Przekazanie sztandaru Kołu nastąpiło również w tym dniu, w Domu Kultury podczas uroczystej akademii, związanej z obchodami 65 rocznicy powstania Koła. Z rąk prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego pana Lecha Sęczyka, sztandar odebrał ówczesny prezes Koła Pszczelarzy w Kętach – Franciszek Babiuch. Uroczystość zgromadziła delegacje z okolicznych Kół, z pocztami sztandarowymi. Prezesowi Sęczykowi towarzyszyli: prezes Związku Pszczelarzy Podbeskidzia w Bielsku-Białej Jan Paluch oraz prezesi Kół przynależnych temu Związkowi. Od tej chwili, jak mówią pszczelarze, sztandar towarzyszy nam w chwilach radosnych, patriotycznych i smutnych. Jest dla nas symbolem długoletniej historii organizowania się pszczelarzy na Ziemi Kęckiej i elementem jednoczącym nas wszystkich w ważnych chwilach życia Koła.


Na ufundowanym sztandarze widnieją symbole charakteryzujące Związek oraz daty związane z jego historią.
Na awersie sztandaru, w centrum, na ciemnozielonym tle umieszczony został wizerunek patrona pszczelarzy Św. Ambrożego. Biskup Mediolanu trzyma w prawej ręce pastorał, a w lewej Pismo Święte. Odziany jest w purpurowe szaty i mitrę. Cała postać Świętego, łącznie z twarzą i dłońmi, wyszyta została ręcznie cienką muliną. Postać umieszczona jest na złotym tle otoczonym ramką w kształcie pszczelej komórki. Kształt ramki stanowi zatem bezpośrednie odniesienie do życia pszczół. Wokół wizerunku widnieje napis: „Święty Ambroży (u góry) opiekuj się nami” (u dołu) wyszyty grubą ciemnomiodową nicią. Po prawej i lewej stronie komórki umieszczone zostały kwiaty kwitnącej jabłoni z liśćmi i pąkami kwiatów. Dla wzbogacenia całości, w rogach sztandaru umieszczono pszczoły robotnice – wyszyte bardzo szczegółowo. Wszystkie znajdujące się na awersie elementy doskonale ze sobą harmonizują, są spójne w wyrazie, a równocześnie doskonale kontrastują z ciemnozieloną barwą tła, które posiada subtelny, żakardowy  wzór roślinny. Całość jest czytelna i dobrze widoczna z daleka.
Na rewersie, który ma ciemnoszafirowe tło, umieszczony został w centrum herb miasta Kęty: pół orła wyszytego cieniowaną muliną, w złotej koronie na głowie, ze złotym dziobem i szponami oraz 3 białe jaja i srebrna wstęga rzeki Soły. Tło herbu jest dwubarwne: czerwone i błękitne. Po bokach herbu, na złotych prostokątnych tłach, wyszyte zostały dwie ważne daty: 1933 - data założenia Koła i 1998 - data ufundowania sztandaru w rocznicę 65 - lecia Koła. Nad i pod herbem znajdują się: nazwa organizacji (KOŁO PSZCZELARZY) i jego siedziba (w KĘTACH). Ciemnoszafirowe tło doskonale eksponuje złociste litery, daty i herb Kęt. Płat sztandaru, w kształcie kwadratu o boku długości 100 cm, wykończony został złotą bordiurą i złotymi frędzlami; na rogach przyszyte zostały dwa złote chwosty. Szandar przymocowany jest do drzewca zwieńczonego głowicą przedstawiającą stylizowaną komórkę plastra pszczelego z koroną na szczycie. Na tle żółtej komórki umieszczono dwustronnie wizerunek królowej pszczół. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją ze stali nierdzewnej. Stosownie do okoliczności, którym towarzyszy poczet sztandarowy, do drzewca poniżej głowicy mocowana jest szarfa biało-czerwona lub kir w kolorze czarnym. Szarfy noszone przez chorążego i jego asystę zakończone są frędzlami w kolorze miodu.
Sztandar zachwyca jakością wykonania. Na co dzień przechowywany jest w gablocie, w mieszkaniu państwa Borowczyków - pszczelarzy kęckiego Koła.Banaś Błażej
Prezes Koła Pszczelarzy w Kętach

© 2021 Koło Pszczelarzy w Kętach. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.